1. Головна
  2. Новини
  3. Олег Кулініч: Стратегія на введення ринку землі в якості вимоги МВФ для України була помилковою із самого початку

Олег Кулініч: Стратегія на введення ринку землі в якості вимоги МВФ для України була помилковою із самого початку

Ідея педалювати відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні через вимоги міжнародної фінансової установи апріорі була приречена на провал.

Про це у своєму блозі для AgroPortal.ua пише народний депутат групи «Партія «Відродження», Член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч. Так він прокоментував інформацію українських ЗМІ про виключення з вимог МВФ пункту про відкриття в Україні ринку землі сільськогосподарського призначення вже у 2017 році.

За його словами, стратегія на введення обігу землі в якості вимоги МВФ була помилковою із самого початку, оскільки такий підхід не сприймався пересічними українцями.

«Я не хочу аналізувати причини таких вимог, але чітко можу сказати: саме ці вимоги формують у багатьох пересічних українців страх щодо бажання міжнародних корпорацій скупити українську землю. І тут вже інколи не спрацьовує будь-яка логіка. Питання землі для багатьох людей у нашій державі – річ певною мірою сакральна. Тому нав’язування «ззовні» правил її обігу апріорі приречене на провал. Питання необхідності запровадження ринку сільськогосподарської землі має визріти в самому суспільстві еволюційним шляхом, а не штучно штовхатись в середовищі «грантоїдів» та людей, які не мають жодного відношення до села», – вважає народний депутат.

Він додав, що сьогодні в парламенті немає голосів за відкриття ринку землі в Україні. Причиною тому є, по-перше, відсутність законопроекту земельної реформи. По-друге, вирішення інших проблем в земельному законодавстві, зокрема, статусу земель за межами населених пунктів.

«Тільки після того, як землями будуть розпоряджатися громади, ми можемо говорити про якусь підтримку земельної реформи «знизу», на місцях. Коли землі за межами населених пунктів будуть передані місцевим громадам - а законопроект №4355 вже давно «завис» у парламенті, чекаючи на друге читання), коли на рівні закону буде визначений порядок консолідації земель, коли ми розберемося з законодавчою «спадщиною», яка нам залишила казуси земель колективної власності та невитребуваних паїв, от тоді ми вже можемо підходити до дискусії по конкретним пунктам обігу земель сільськогосподарського призначення  – як, кому і скільки? Більше того, тільки після вирішення зазначених питань ми маємо шанс отримати цивілізований ринок землі, а не хаос, в якому кожен намагатиметься «урвати» ласий для нього шматок, та ще й повне розбалансування агровиробництва», – заявив Олег Кулініч.

І підкреслив, що ще однією умовою для запуску ринку землі є доступність кредитів для фермерів та невеликих аграрних господарств.

«Яка зараз реакція фермерської спільноти на питання зняття мораторію? Дуже агресивна. Але пропоную уряду експеримент: запустіть програму здешевлення кредитів, і дайте на це суттєві кошти. Не треба вести мову про підтримку великих підприємств, нехай учасниками програми будуть лише ті, у кого в обробітку невеликі площі. І через 2 роки ми побачимо, що кількість тих аграріїв, які виступають проти зняття мораторію, суттєво зменшиться. Тому що люди матимуть можливість викупити ті землі, на яких вони працюють», – наголосив народний депутат.

Поширити
Новини