1. Головна
  2. Блоги
  3. Житлова корупція, або Де зникають армійські гроші

Житлова корупція, або Де зникають армійські гроші

 

Корупція і армія – вибухонебезпечна комбінація. Особливо за умов воєнного часу. Це робить будь-яку країну вразливою і слабкою. Ті ж, хто «заробляє» на війні, прикриваючись захистом національних інтересів, є банальними злочинцями, хоч і з генеральськими погонами.

Так, 22 червня 2018 р. Рахункова палата затвердила Звіт про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених Міністерству оборони України на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України. З’ясувалося, що бюджетні гроші загадковим чином «зникли» в міністерських лабіринтах.

Загалом аудит ідентифікував понад 600 млн грн непродуктивного, нерезультативного і марнотратного використання бюджетних коштів на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗСУ. А це – 50% використаних у 2016-2017 роках асигнувань.

Із запланованих до здачі 2200 квартир МО фактично отримало лише 1083. Водночас із держбюджету на оплату найму житла військовослужбовцям витрачено понад 670 млн грн.

Що ж, тут доречніше замінити слова «непродуктивне, нерезультативне і марнотратне використання коштів» на «корупцію» і «шахрайство» по-українськи.

У наших рядових військовиків крадуть не просто гроші, яких і без того ні на що не вистачає, – у них крадуть віру в справедливість. Це вочевидь є однією з причин, чому вони розривають контракти з МО. Зауважу, особовий склад деяких бригад укомплектований лише на 50%!

Аудит, зокрема, встановив, що через прийняття керівництвом МО непослідовних і несистемних рішень державні мільйони розпорошувалися між об’єктами власного будівництва і реконструкції житла, придбанням житла на вторинному ринку, а також на умовах пайової участі. Це призвело, в першому випадку, до зростання вартості незавершеного житлового будівництва на 650 млн грн, а в другому – до втрати сотень млн грн через придбання житла на вторинному ринку за недостовірними актами прийому-передачі помешкання.

Примітно, що керівництво Міноборони не забезпечило належного реагування на рекомендації Рахункової палати за результатами попереднього контрольного заходу. Ніхто й пальцем не ворухнув, аби усунути причини скоєних порушень, які набули системного характеру.

І звісно, як у нас зазвичай відбувається, посадові особи, які допустили зловживання під час освоєння бюджетних коштів в попередні роки, до відповідальності не притягнуті! Ніхто. Ось вам приклад корпоративної солідарності: ви собі розслідуйте, а ми «своїх» не чіпаємо. Звісно, ніхто не хоче руйнувати налагоджену систему, яка так послідовно, причому не перший рік, збагачує високодостойних генералів.

Тим часом нині відсутня належна координація між Міноборони, Мінекономрозвитку та Мінфіном. У зв’язку з цим не досягнуто мети Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і керівного складу, посадових осіб митної служби, МВС і членів їхніх сімей, затвердженої ще 1999 р.

Завдання, серед яких збільшення обсягу будівництва житла за рахунок не заборонених законодавством джерел фінансування, не виконані. 45 тис. військовослужбовців ЗСУ, які перебували на квартирному обліку станом на 01.01.2010 р., досі житла не отримали.

Не кращою є ситуація з помешканням для кадрових військовиків. На будівництво 184 гуртожитків для контрактників виділили близько 2,6 млрд грн. Однак поки що всі ці «наполеонівські» плани Міноборони реалізуються лише на словах. Є всі побоювання вважати, що і на цю суму знайдуться чиновники в погонах, які задіють уже перевірені схеми з «непродуктивного» використання бюджетних коштів.

Я уже не кажу про виділення житла чорнобильцям, ліквідаторам, афганцям. Тут навіть складно підрахувати, скільки «непродуктивного» використання державних грошей за всі роки незалежності України відбулося і хто на цьому «заробив» свій капітал.

Хоч йдеться про категорії громадян, які також ризикували своїм життям заради цієї країни, які віддали здоров’я заради миру і безпеки наших дітей. І ці люди досі не отримали від своєї держави елементарного – справедливої компенсації.

Переконаний, що порушення, зафіксовані у звіті Рахункової палати, – не просто цифри і папірці. Це скандальні факти злочину. Тому осіб, причетних до їх вчинення, потрібно відсторонити від виконання службових обов’язків на час розслідування.

І це, зокрема, має бути предметом діяльності Тимчасової слідчої комісії, яка створена у ВР для розслідування зловживань у Міноборони.

Не можна на це заплющувати очі й вдавати, що все гаразд. Бо не гаразд. І давно не гаразд. Якщо є факти порушення закону, має бути невідворотнє покарання. Лише так ми, як демократична та європейська держава, зможемо рухатися вперед. Інакше нічим не відрізнятимемось від ординської Росії з її «розумінням» закону і справедливості.

Поширити
Блоги
Схожі статті