1. Головна
  2. Блоги
  3. За наших моряків Путін відповість у Гаазі

За наших моряків Путін відповість у Гаазі

 

В Москві відбулось чергове судове засідання над українськими моряками, яких утримують в Росії. Політичних заяв ми почули уже чимало. Однак пропоную розглянути юридичний аспект цього питання.

Під захистом міжнародного гуманітарного права

Нагадаю, відповідно до ст. 4 Женевської конвенції, військовополоненими вважаються особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до особового складу збройних сил сторони конфлікту. Ця норма діє незалежно від того, визнає чи ні держава той факт, що вона перебуває у збройному конфлікті з іншою країною.

Отож, українських військовослужбовців уже з моменту потрапляння їх під владу Росії можна вважати військовополоненими. На них, зокрема, поширюється дія вказаного вище міжнародного договору.

Зважаючи на це, порядок і умови утримання наших громадян, поводження з ними, а також проведення судового розгляду та утримання їх під вартою не може регулюватися національним російським законодавством. Натомість має відбуватися відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.   

Так, Женевська конвенція передбачає, що з особами, які утримуються в полоні, необхідно завжди поводитися гуманно. Будь-який незаконний акт чи бездіяльність з боку держави, що тримає в полоні (які спричиняють смерть або створюють серйозну загрозу здоров’ю військовополоненого, що перебуває під її охороною), забороняються та  розглядатимуться як серйозне порушення цієї Конвенції.

Держава, яка утримує в полоні, зобов’язана забезпечувати безоплатне утримання військовополонених, а також надавати їм безоплатну медичну допомогу, якої вимагає стан їхнього здоров’я.

Як відомо, трьох українських моряків поранили, і вони потребували такої допомоги. Хоча перший заступник Голови ВРУ Ірина Геращенко заявила, що на цей момент Росія не надала вичерпної інформації про стан їхнього здоров’я.

Крім того, особи, які потрапили в полон, мають утримуватися не в тюрмах, СІЗО чи будь-яких інших приміщеннях пенітенціарної система, а в таборах. Кожний табір військовополонених безпосередньо повинен підпорядковуватись відповідальному офіцеру, який входить до складу регулярних збройних сил держави, що тримає в полоні.

Спеціальний порядок проведення судочинства над військовополоненими

Також Женевська конвенція передбачає, що судовий розгляд над військовополоненими може здійснюватися лише у військових судах, якщо чинне законодавство держави, що тримає в полоні, не містить чітко викладеного дозволу цивільним судам судити особу зі складу збройних сил держави, що тримає в полоні, за такий самий злочин, що, як стверджується, був скоєний військовополоненим.

Попри всі ці норми Конвенції, судовий розгляд над українцями відбуватиметься в одному із районних судів Москви. Це яскравий приклад того, наскільки цинічно РФ порушує свої міжнародні зобов’язання. Хоча після анексії Криму та збройної агресії на Донбасі така поведінка уже нікого не дивує.

Особливий порядок надання правової допомоги військовополоненим

Варто наголосити, що, відповідно до ст. 105 Конвенції, військовополонені мають право на захист кваліфікованого адвоката або радника на власний вибір, можуть викликати до суду свідків та користуватися послугами компетентного перекладача.

Зауважу, що адвокат, який здійснює захист від імені військовополоненого, має у своєму розпорядженні принаймні два тижні до початку слухання справи, а також необхідні можливості для підготовки захисту обвинуваченого. Зокрема, він може вільно відвідувати обвинуваченого та розмовляти з ним без свідків.

Спеціальні правила утримання військовополонених під вартою відповідно до Женевської конвенції

Зокрема, за загальним правилом, військовополоненого, який очікує суду, не тримають під вартою, якщо такий самий захід не застосували б до особи зі складу збройних сил держави, що тримає в полоні, якби вона обвинувачувалася в подібному порушенні, або якщо це є необхідним в інтересах національної безпеки. За жодних обставин такий захід не може тривати довше трьох місяців. Наші військові перебувають під вартою уже майже два місяці, а 15 січня Лефортовський районний суд Москви продовжив арешт вісьмом із 24-х захоплених російськими силовиками українським морякам. Вони знаходитимуться у СІЗО до 24 квітня. Це відверте порушення зазначеної норми. Для відбуття під вартою військовополонених заборонено переводити до пенітенціарних установ (в’язниць, каторжних в’язниць, тюрем для засуджених злочинців тощо). Порушення права військовополоненого на справедливе судочинство, відповідно до Римського статуту, вважається міжнародним злочином. А тому недотримання Росією положень Женевської конвенції під час судового розгляду над українськими моряками може стати підставою для звернення України до Міжнародного кримінального суду. І це не лише «може», а й повинно стати такою підставою. Адже за свої злочини проти України Путін, а також вище керівництво РФ має персонально відповідати в Гаазі. Лише тоді є підстави говорити, що світ ще існує в системі координат міжнародного права, а не міжнародного хаосу.

Поширити
Блоги
Схожі статті