1. Головна
  2. Блоги
  3. Борги за борги, або Як влада реформує ЖКГ

Борги за борги, або Як влада реформує ЖКГ

 

Уже від 1 травня на українців чекають нововведення в комунальній сфері. Приємними їх аж ніяк не назвеш.

Нагадаю, борги в ЖКГ сьогодні становлять 69,2 млрд грн. З них більше половини – за газ.

При цьому ми досі не почули жодного економічного обґрунтування та оцінки здатності українців оплачувати такі тарифи. Хоча ні. В уряді, особливо Мінсоцполітики, люблять оцінювати статки заробітчан. Мабуть, там підрахували, що їхніх заробітків має і на комуналку вистачити, і на мільйонні премії нафтогазівцям.

А що робити пенсіонерам? Середній розмір пенсії в Україні порівняно з 2014 роком зріс в 1,5 рази. А вартість природного газу для населення за цей же період – в 11,6 рази. Цікаве співвідношення, чи не так?

На тлі всієї цієї картини з 1 травня 2019 року на українців чекає нове «покращення». Оскільки від цієї дати вводиться пеня за комунальні борги. Саме такі правила передбачені в Законі України «Про житлово-комунальні послуги», який був прийнятий ще 09 листопада 2017 року, але набув чинності саме 1 травня 2019 року.

У вказаному законі передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. При цьому загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.

Отже, з 1 травня 2019 року якщо не сплачувати за комунальні послуги вчасно, то доведеться платити більше. Причому сума боргу зростатиме щодня до дати повної оплати.

Якщо змоделювати запропоновану у законі формулу на нинішню заборгованість по країні і порахувати, то за рік громадянам мали б додатково нарахувати пеню у 2,5 млрд грн.

Тобто якщо з 1 травня у Івана Івановича виникне заборгованість, наприклад, за газ у розмірі 10 тис. грн, то кожного дня йому нараховуватиметься одна гривня пені. В місяць – це 30-31 грн. Відповідно до закону, ця пеня не може перевищувати 100% заборгованості. Її нараховуватимуть, доки не досягне позначки 10 тис. грн.  І це при тому, що людина більше не накопичуватиме заборгованості. Адже логічно, що чим більший борг перед постачальниками послуг, тим вищою буде сума пені.

За таким самим алгоритмом нараховуватимуть «штрафи» і по всіх інших видах послуг – холодній і гарячій воді, електроенергії, за  послугу з управління багатоквартирним будинком.

Якщо ж у Івана Івановича не буде грошей розрахуватися за житлово-комунальні послуги, то будуть відключення. Тут механізм простий. Спершу ти маєш сплатити борги до дати, визначеної у договорі. Зазвичай це 20 число. Не сплатив – підприємство, яке постачає послуги, зобов’язане надати попередження про припинення послуг. Протягом 30 днів від дня надходження цього попередження Іван Іванович має погасити заборгованість. Не вдасться – послуги відключать, окрім газу та електроенергії. І це не тому, що законодавець потурбувався про нього. А лише тому, що процедура відключення газу і електроенергії визначена іншими законами.

Як бачимо, замість того, щоб дати людям альтернативу – як позбутися боргової ноші в адекватний спосіб, – їм докидають ще одну!

Хоча якраз альтернатива є. Насамперед йдеться про скасування норми щодо нарахування пені. Ще в лютому цього року до парламенту внесли відповідний законопроект №10108 «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Документ, зокрема, передбачає виключення із законодавства положень стосовно можливості нарахування пені споживачам у разі несвоєчасної оплати комунальних послуг. Його варто негайно розглянути, доки постачальники послуг не розпочали нарахування пені, що є просто антигуманно за нинішніх умов.

Крім того, хотілось би почути нарешті належне економічне обґрунтування вартості тарифів. Без цього пояснення скидається на те, що на українцях вчергове хочуть банально заробити.

Поширити
Блоги
Схожі статті
Тема тижня
Відео
Фото
Газета
Facebook