1. Головна
  2. Блоги
  3. Мільярд для «Нафтогазу»: Куди можна було б з користю витратити ці гроші

Мільярд для «Нафтогазу»: Куди можна було б з користю витратити ці гроші

 

Цьогоріч на дофінансування низки соціальних програм в уряді не знайшлося грошей. Причина – бюджет не «гумовий». Однак реальність показує, що все-таки є куди розтягувати. Особливо коли йдеться про преміювання топ-чиновників.

Нагадаю, наглядова рада НАК «Нафтогаз України» нещодавно ухвалила рішення щодо виплати премій низці співробітників у зв’язку з перемогою у Стокгольмському арбітражному суді в спорі з ПАТ «Газпром» щодо транзитного контракту.

Загальний обсяг виплат викликав жваву дискусію у суспільстві. Адже сума в умовах економічної кризи пристойна. Хоча ні, швидше, доволі непристойна – 46,3 млн дол. (1,2 млрд грн). Непогано, як на бідну країну з «не гумовим» бюджетом?

Що ж, поміркуймо, чи не знайшлося б кращого застосування цим бюджетним коштам.

Освітяни і медики зачекають

Якщо проаналізувати рівень доходів працівника освіти, то середня місячна зарплата в галузі становить 6 557 грн. Вказана преміальна сума дорівнює річній зарплаті 15 282 вчителів.

За рік освітянин заробляє приблизно 79 тис. грн. З такими заробітками йому треба 373 роки працювати, щоб дотягнути до однієї премії «нафтогазівця».

Порівняймо зі ще однією «заможною» верствою населення – медиками, середня зарплата яких становить 5 537 грн. Відповідно, на премію працівників НАК «Нафтогаз України» можна цілий рік утримувати 18 338 медиків.

Вочевидь тоді не довелося б закривати лікарні та ФАПи, на які в державі завжди бракувало грошей, а з реформою та оптимізацією поготів.

Газова економія

Оцінити масштабність щедрості можна ще й на іншому прикладі.

У 2017 році українці використали 11,2 млрд куб. м природного газу, а середньоденне споживання (без врахування сезонного фактору) склало 30,7 млн куб. м природного газу (або на 211,8 млн грн за нинішніми тарифами).

Отже, розмір преміального фонду працівників НАК «Нафтогаз України» дорівнює вартості газу, який споживався у 2017 році всіма громадянами протягом майже 6 днів.

Тобто на цю суму вся Україна може сьогодні безкоштовно використовувати газ практично упродовж тижня.

Субвенції

Цікаво, що нині є чимало бюджетних програм, за якими загальний обсяг видатків у 2018 році приблизно дорівнює розміру преміального фонду «нафтогазівців» (1 млрд 210 млн 300 тис. грн).

Так, «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» всього на рік становить 1 млрд грн.

«Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості» також становить 1 млрд грн.

Аналогічну суму виділили і на «Фінансову підтримку розвитку фермерських господарств».

Дещо більше (1 млрд 300 млн грн) – для «Здійснення заходів із забезпечення вітчизняного виробництва вугільної продукції та подальшого реформування державного сектору вугільної промисловості». 

Також на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти («Нова українська школа») субвенція з державного бюджету місцевим становить 1 млрд 369 млн 100 тис. грн.

Економія на здоров’ї

Не лише на економічні програми можна і варто спрямувати додаткові ресурси. Чого варта вітчизняна медицина.

Наприклад, для лікування за кордоном смертельно хворих громадян необхідно 120 млн грн. Такої суми немає. Зараз її просто вибивають з уряду, бо час іде на дні. Є випадки, коли люди помирали, так і не дочекавшись цьогорічного виділення коштів. А це лише 9,9% від премії для «Нафтогазу».

Хоч питання полягає не лише в розподілі коштів, а й у моральності тих осіб, які ухвалюють рішення.

Заступник в. о. голови МОЗ України Олександр Лінчевський під час виступу в Рахунковій палаті України заявив, що витрачати гроші на лікування онкохворих за кордоном недоцільно, оскільки «вони все одно помруть».

Звісно, краще премії ділити поміж купкою обраних, аніж рятувати життя українців.

Не краща ситуація і з хворими на ДЦП. На їхню реабілітацію держава шукає 70 млн грн (5,8% від премії).

Для онкохворих чорнобильців бракує ще 120 млн грн.

Мільярд гривень був необхідний для масштабної програми діагностики діабету. Це менше, ніж премія, але коштів досі не можуть знайти.

Ще один мільярд потрібен на виявлення ниркової недостатності. І на це грошей катма!

Пояснення з боку уряду дуже просте. Мовляв, майте ж терпець: війна, фінансова криза, відсутність траншу МФВ… Ось надійде, і тоді, можливо, згадаємо про вас. А поки – тримайтеся.

І головне, не забувайте вчасно сплачувати за газ.

Поширити
Блоги
Схожі статті