1. Головна
  2. Блоги
  3. Інтеграція з шашечками. Що змінить закріплення в Конституції України курсу на ЄС і НАТО

Інтеграція з шашечками. Що змінить закріплення в Конституції України курсу на ЄС і НАТО

 

Якість законодавчих пропозицій може вказувати на те, що ініціатори зміни Конституції країни самі не вірять у досягнення кінцевої мети

Ініціюючи зміни до Конституції України щодо інтеграції країни в Євросоюз і НАТО президент свідомо не пропонує вносити їх до загальних положень Основного Закону. Адже це вимагало б проведення референдуму. Зате глава держави пропонує змінити статті про повноваження президента, уряду і парламенту.

Зокрема, документ визначає президента як гаранта реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в ЄС і НАТО. А Верховну Раду і Кабмін – як реалізаторів цього курсу. Залишається тільки зрозуміти, яка від цього «курсу» користь для країни.

Мотивація ініціаторів

Петро Порошенко поки не оголосив про бажання брати участь у президентських виборах-2019. При цьому вже вибудовує свою кампанію, яка триматиметься на ідеологічних, а не економічних перемогах. Хоче «увійти в історію» і знайти яскраві маркери для проведення лінії розмежування між тими, хто «думає про майбутнє», і тими, хто «рветься до влади за підтримки російського режиму».

Якщо парламент проголосує за зміни, це стане перемогою Порошенка. Якщо не проголосує – виборцю розтлумачать, що це загроза реваншу і аргумент на користь чинного президента як безальтернативного кандидата, здатного зберегти завоювання Євромайдану.

Реакція українського політикуму

Представлені в парламенті політичні сили критикують ініціативу президента, вказуючи на нездійсненність мрії про членство в ЄС і НАТО. Але при цьому більшість фракцій готові підтримати законопроект принаймні в першому читанні.

«Батьківщина» запропонувала альтернативу – меморандум, який повинні підписати всі фракції і кандидати в президенти. Очевидно, що Юлія Тимошенко не хоче голосувати за законопроект Порошенка, але й не ризикує виступати проти курсу в НАТО і ЄС.

«Народний фронт» готовий дати голоси за законопроект, але чекає відповідних пропозицій від БПП щодо формування ЦВК. Глава фракції «Самопоміч» Юрій Березюк назвав зміни декларативними, але обіцяє, що його депутати законопроект підтримають. Лідер Радикальної партії Олег Ляшко ухиляється від прямих відповідей, але його соратник Ігор Мосійчук прогнозує підтримку змін «радикалами». Категоричної незгоди з президентськими пропозиціями поки не прозвучало навіть від Опозиційного блоку.

Реакція ззовні

Публічна підтримка такого законопроекту Брюсселем трактуватиметься як обіцянка прийняти Україну в ЄС. Тому і Євросоюз, і НАТО поки не відреагували на нього і, швидше за все, утримаються від коментарів надалі. Україна все ще далека від статусу реального кандидата на членство, і міжнародні структури не хочуть породжувати неадекватних очікувань.

Не було реакції і від Москви. Якщо не брати до уваги критичних висловлювань депутатів Держдуми і кримських керівників з приводу наявної у законопроекті пропозиції про фактичне «вигнання» Чорноморського флоту РФ з Криму.

Ймовірно, в РФ розуміють формальність запланованих змін до Конституції України: при всьому символізмі правки практично не впливають на реальний стан справ.

Якість законодавчих пропозицій

Навіть експерти, які підтримують євроінтеграцію, розчаровані запропонованим законопроектом.

Адже поняття «європейська ідентичність» – з розряду філософських, а таким не місце в Основному Законі.

Делегитимізація військових баз на території України вочевидь спрямована проти Росії. Але якщо Україна йде в НАТО, то це закриває можливості також і для розміщення баз Альянсу.

Крім того, немає жодних згадок з приводу зобов’язань, що бере на себе держава в разі вступу до ЄС і НАТО. Хоча входження у ці союзи передбачає делегування частини національного суверенітету. Видається, що самі автори законопроекту не вірять у кінцеву реалізацію своїх ініціатив.

Актуальні ризики

Членство України в ЄС і НАТО – надто вже розмита перспектива. Як і формулювання президентського законопроекту. Хоча чому дивуватися? В українській Конституції записано багато нездійсненних обіцянок. Так що додавання загальних фраз про ЄС і НАТО істотно не вплине ні на міжнародні договори, ні на суспільні настрої всередині країни.

Українська політика залишається вірна собі. Ми хочемо в Європу, але нічого для цього, крім гучних заяв, не робимо. Ситуація нагадує популярний анекдот про таксі й шашечки. І, схоже, наше керівництво воліє «шашечки», а не «їхати».

 

 

Поширити
Блоги
Схожі статті