1. Головна
  2. Блоги
  3. Англійський пацієнт. Як ляже карта Євросоюзу після Brexit

Англійський пацієнт. Як ляже карта Євросоюзу після Brexit

 

Чи відчує Україна на собі хоч якийсь ефект від виходу Британії з Євросоюзу

Британський парламент підтримав пропозицію уряду про перенесення дати Brexit на 30 червня.

Відповідне рішення ухвалили 14 березня. Але щоб дійсно змінити дату виходу з ЄС, потрібно ще й схвалення всіх 27 країн – членів Союзу.

Нагадаю, остаточний вихід Сполученого Королівства з Євросоюзу запланований на 29 березня 2019 року. Після цього починається 21-місячний перехідний період – до кінця 2020 року, який можуть продовжити тільки раз. Однак сьогодні невідомо, якою може бути його максимальна тривалість.

До чого всі ці «танці з бубнами» навколо Brexit і чи вплинуть вони на відносини України з ЄС, спробуємо розібратися.

Складне «розлучення»

Після референдуму 23 червня 2016 року про вихід з ЄС між Лондоном і Брюсселем розпочалися переговори про умови такого виходу. І це дуже важливий момент для розуміння ситуації.

Адже угода про вихід з ЄС має врегулювати низку важливих питань – від виплати компенсації на користь ЄС, яка оцінюється майже в 40 млрд фунтів, до статусу громадян ЄС в Сполученому Королівстві та навпаки. Не вирішене й питання врегулювання кордону між Північною Ірландією і Республікою Ірландія, яка й стане кордоном між Сполученим Королівством та ЄС.

Сторони домовилися про певний перехідний період, щоб узгодити питання торгівлі та надати можливість бізнесу підготуватися. Це означає, що в разі ухвалення угоди про вихід з ЄС в проміжку часу між 29 березня 2019-го і 31 грудня 2020 року жодних змін не відбуватиметься.

У листопаді 2018 року Сполучене Королівство і ЄС погодили умови Угоди про вихід з Союзу. Однак його повинен підтримати британський парламент. А він уже двічі проголосував проти.

Все це показує, якими неоднозначними є результати референдуму, якщо дивитися крізь призму представницької демократії. Парламентарі не проявили солідарності зі своїми громадянами.

Гроші, кордони і право

Зауважу, річний внесок Сполученого Королівства в бюджет ЄС становить близько 11 млрд фунтів. Тому вихід з об’єднаної Європи – це ще й повернення до бюджету значних коштів. Британський уряд погодився виплачувати такі суми протягом всього перехідного періоду, що довело фінансові зобов’язання Сполученого Королівства в зв’язку з виходом із ЄС до позначки майже 40 млрд фунтів. Якщо ж перехідний період продовжать, то й компенсаційні виплати на користь ЄС зростатимуть. Відповідно, британських парламентарів турбує питання умов, порядку і розмірів компенсації.

Не менш делікатне питання – кордон з Північною Ірландією. Ні ЄС, ні Сполучене Королівство не зацікавлені у відновленні прикордонних постів і митного контролю. В угоді передбачені спеціальні положення, які дозволили б Північній Ірландії застосовувати певні митні правила ЄС навіть у разі виходу з нього Сполученого Королівства.

Це дратує окремих депутатів, обурює нездатність Сполученого Королівства припинити дію норм ЄС без дозволу Союзу. Адже це означатиме тривалу дію іноземного права. Інші депутати наполягають на збереженні близьких відносин з ЄС або навіть продовження членства.

Третя група переконана, що Північна Ірландія є інтегральною частиною Сполученого Королівства, а тому не можна створювати для неї окремих правил. Тож «яблук розбрату» британському парламенту точно вистачає.

Не вщухають і правові дискусії. Верховенство Європейського суду у спорах між громадянами і урядами про право ЄС дратує певну частину політикуму Сполученого Королівства, яка вважає, що саме британський суд повинен мати першість. Аналогічно і з нормами права ЄС з працевлаштування, соціальної політики і охорони довкілля – ці норми і надалі повинні виконуватися Сполученим Королівством відповідно до принципу еквівалентних стандартів. Вплив Європейського суду на правопорядок Сполученого Королівства точно буде зберігатися протягом перехідного періоду, однак подальша доля взаємин права ЄС і права Сполученого Королівства є неочевидною.

Наслідки: бути чи не бути

Головне питання в контексті наслідків Brexit – буде Сполучене Королівство виходити з ЄС за угодою чи без неї? І тут вже як карта ляже.

Якщо парламент все-таки ухвалить документ, то після узгодженої дати настане перехідний період. Сполучене Королівство виплатить Євросоюзу компенсацію, а державні органи і суспільство поступово звикнуть до відновлених паритетних відносин з ЄС.

Якщо ж угоди не підпишуть, то фактично 30 березня право ЄС втратить свою силу стосовно Сполученого Королівства. Це відразу призведе до певного подорожчання продуктів харчування (особливо фруктів і овочів) і багатомільярдних втрат бізнесу при митних платежах. Деякі експерти кажуть, що в разі виходу без угоди падіння очікує ринок нерухомості й туристичних послуг. Неконтрольований вихід з ЄС також сильно вдарить по освітній інтеграції британської молоді в Європу і навпаки – через низку навчальних програм.

Звичайно, всього цього можна уникнути, якщо залишитися у складі ЄС. У грудні минулого року Європейський суд ухвалив, що Сполучене Королівство має повне право в односторонньому порядку відкликати свою заяву про вихід з ЄС. Тому питання лежить у суто політичній площині.

При цьому Голова Європейської ради Дональд Туск оголосив, що попросить країни ЄС про тривалу відстрочку для Brexit.

Такий крок Туска можна розцінювати як спробу допомогти прем’єр-міністру Сполученого Королівства Терезі Мей «налякати» прихильників Brexit, щоб ті підтримали запропоновану угоду про вихід або ж погодилися на подовжений додатковий період членства в ЄС, протягом якого можуть пом’якшити умови. Більше того, навіть могла б виникнути можливість другого референдуму. Ця позиція також відображає розуміння в ЄС того, що коротка відстрочка на кілька місяців (аж до 30 червня) не вирішить парламентських суперечок. І це робить сценарій виходу Сполученого Королівства з ЄС без угоди цього літа дуже ймовірним.

Україна і Brexit

Чи відчує Україна на собі хоч якийсь ефект від виходу Британії з ЄС і, навпаки, від зупинення Brexit? Думаю, ми тут лише спостерігачі.

Малоймовірно, що ситуація з Brexit відчутно вплине на наші відносини з ЄС. Як геополітичний гравець ми поки не впливаємо на процеси всередині Союзу, однак нам все одно доцільно відмовитися від того, щоб зайняти певну позицію щодо Brexit. Адже це дуже складний прецедент – перший вихід держави з членства в Союзі, і він потребує професійної оцінки на підставі документів, а не політичних заяв, якими наша влада так любить розкидатися.

Переконаний, що ЄС і надалі буде зацікавлений в українських мігрантах, розглядаючи Україну як певного «донора» кваліфікованої і суспільно безпечної робочої сили. Очевидно, з Brexit або без нього, цей напрям не зазнає змін.

Чи зміниться життя наших трудових мігрантів у Туманному Альбіоні? Швидше за все, тією самою мірою, як життя пересічного англійця зміниться від Brexit. Знову ж таки все залежить від наявності угоди про вихід і його конкретних умов. А про них ми дізнаємося вже зовсім скоро.

Поширити
Блоги
Схожі статті
Тема тижня
Відео
Фото
Газета
Facebook